Przemysł 4.0

Założenia przemysłu 4.0, to nowoczesne spojrzenie na temat produkcji. Finalnie dążą do zmiany w procesach produkcyjnych – do uzyskania większej wydajności w wytwarzaniu produktów jak i uzyskania większej elastyczności samego procesu wytwórczego, z zachowaniem odpowiednich kosztów.
W samym zarządzaniu produkcją na dzień dzisiejszy niezbędne jest stosowanie rozwiązań zintegrowanych systemów informatycznych. Przedsiębiorstwa mogą prowadzić produkcje w sposób bardziej ekonomiczny, i sprawniej reagować na potrzebny odbiorców, co nie jest już tylko wymogiem, a staje się standardem.

Firmy chcąc utrzymać odpowiedni poziom produkcji jak i swój poziom na rynku, muszą konsekwentnie
i na bieżąco rozwijać swoje działania. Firmy bez względu na ich rozmiar czy branże mogą, a nawet powinny wykorzystywać potencjał technologicznych w drodze do uzyskania jak najlepszej jakości wyrobu.

W prężnie rozwijającym się Industry 4.0, ważną role odgrywa robotyzacja, której wraz z automatyzacją wyznacza poziom innowacyjności procesu produkcyjnego.

Istotne w takim przypadku jest zastosowanie odpowiedniego oprogramowania. Rozwiązanie takie pozwala na użycie wielu funkcjonalności – również odpowiedniego do sprawnego sterowania robotyką.
Swoja funkcjonalność znajdują tutaj rozwiązania Tecnomatix – do programowania robotów offline i wirtualnego rozruch sterowników PLC.

 

Tecnomatix

Rozwiązanie Tecnomatix – „Robotics and automation planning” pozwala uzyskać dostęp do platformy zarządzania cyklem życia produktu na potrzeby opracowywania zrobotyzowanych i zautomatyzowanych systemów produkcji.

Stosując oprogramowanie firmy Siemens, możemy programować roboty w trybie offline, ustalić zgodność wykonania programu w sterownikach PLC, polepszyć komunikację i koordynację między poszczególnymi obszarami produkcji, co umożliwia podejmowanie właściwych decyzji.

Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć błędy związane z uruchamianiem zautomatyzowanych systemów, a także sprawniej rozpocząć ich eksploatację.

Opracowanie logiki systemu i procesów wykorzystania przestrzeni produkcyjnej przy niższych kosztach, przyczyni się do powstania wydajnego systemu produkcji.

 

Oprogramowanie do programowania robotów off-line, firmy Siemens, znajdujące się w naszym portfolio to:

1.RobotExpert

 

 

Tecnomatix RobotExpert firmy Siemens Digital Industries Software umożliwia projektowanie, symulowanie i optymalizowanie procesów związanych z zastosowaniem robotów, w tym programowanie offline robotów przemysłowych. Pozwala to zmaksymalizować szybkość, elastyczność i wydajność działania systemów zautomatyzowanych. RobotExpert to łatwe we wdrożeniu oprogramowanie do symulacji ruchu robotów, które świetnie sprawdza się w różnych zastosowaniach przemysłowych, takich jak przenoszenie ładunków, obróbka powierzchniowa, spawanie łukowe lub cięcie laserowe. Oprogramowanie RobotExpert pozwala uzyskać ustawienie maszyn idealnie dobrane do potrzeb produkcyjnych.

 

Funkcje:
– Modelowanie 3D kinematyki oprzyrządowania i robotów.
-Obsługa modeli robotów różnych firm (ABB, Fanuc, Kuka itd.).
– Dynamiczna symulacja 3D ruchu robotów.
– Wykrywanie potencjalnych kolizji.
– Przedstawianie wyników w postaci wykresu Gantta.
– Programowanie offline robotów przemysłowych.
– Precyzyjne obliczanie czasu cyklu przy użyciu technologii realistycznych symulacji robotów (RRS).
– Możliwość wgrywania programów działania robotów bezpośrednio na hali produkcyjnej.
– Możliwość dostosowania interfejsu użytkownika i funkcji.
– Intuicyjna obsługa narzędzia, przygotowanego z myślą o środowisku systemu Windows.

 

Korzyści:
– Wirtualna optymalizacja procesów wykorzystujących roboty.
– Uzyskanie większej wydajności dzięki optymalizacji czasów cykli.
– Standaryzacja programowania robotów przemysłowych.
– Krótszy czas przestoju wynikającego z wprowadzania zmian lub konfigurowania pod kątem nowego produktu.
-Ograniczenie ryzyka dla ludzi i kosztów wynikających z uszkodzenia sprzętu przy wprowadzaniu nowego -programu sterowania.
– Łatwe przygotowanie specjalnej składni programu sterowania robotami.