24 września 2019 Przemysł 4.0 Wirtualne Uruchomienie 0

W dobie XXI wieku czas i miejsce przestają mieć znaczenie. Wirtualne uruchomienia (virtual commissioning) pozwalają na zarządzanie procesami produkcyjnymi online. Teraz każdy z teamu, niezależnie od lokalizacji oddziału, w którym pracuje nad projektem, ma pełny dostęp do wszystkich informacji o prosperowaniu fabryki. Jednak to nie wszystko!

Oprogramowanie Siemens pozwalające na wirtualne uruchomienia (virtual commissioning) daje jeszcze więcej. Ogromną korzyścią z perspektywy działalności przedsiębiorstwa jest możliwość symulacji planowanych zmian na linii produkcyjnej, a dzięki temu wczesne wykrywanie problemów w kodzie sterownika PLC przed rzeczywistym uruchomieniem w fabryce. Minimalizuje to znacząco czas wdrożenia i rozruchu, a co za tym idzie zmniejsza straty związane z zatrzymaniem produkcji.

Wirtualne uruchomienia można wdrożyć za pomocą jednego z oprogramowań Siemens: Tecnomatix Process Simulate, Plant Simulation, NX Mechatronics Concept Designer.

Na pierwszym etapie następuje wykonanie modelu fabryki, fragmentu linii produkcyjnej lub pojedynczej maszyny z uwzględnieniem wszystkich elementów automatyki. Podczas budowy wirtualnej stacji równolegle może być tworzone oprogramowanie dla sterowników PLC.

Potem następuje połączenie modelu wirtualnego z jego systemem sterowania. Tutaj, w zależności od potrzeb, istnieje możliwość komunikacji z rzeczywistym sterownikiem PLC (hardware in the loop) lub z symulatorem sterownika PLC (software in the loop).

Na końcu inżynierowie dokonują poprawności programów dla sterowników PLC, jak również działania całej stacji. To również czas na poprawki oraz optymalizację symulowanego systemu produkcyjnego.

Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu wydajności pracy w Twoim zakładzie produkcyjnym, warto z pomocą naszych ekspertów wybrać odpowiednie do Twoich potrzeb oprogramowanie pozwalające na wirtualne uruchomienia: +48 32 775 50 13 lub support@ks-iss.com