12 października 2018 Przemysł 4.0 Wirtualne Uruchomienie 3

W branży przemysłowej kluczowymi elementami wpływającymi na konkurencyjność firmy są wydajność, skrócony czas cyklu produkcyjnego, niezawodność systemu, obniżenie kosztów produkcji oraz szybka eliminacja pojawiających się błędów. Każdy fragment linii produkcyjnej to część zintegrowanej całości. Każda awaria czy zatrzymanie stanowiska opóźnia lub wręcz uniemożliwia prawidłową realizację całego procesu. Dlatego tak ważne jest, aby wdrażać nowe technologie, które te problemy rozwiązują.

W większości fabryk sterowanie procesami produkcyjnymi oparte jest na popularnych sterownikach PLC, które kontrolują wszystkie elementy linii produkcyjnej. Tego typu rozwiązania umożliwiają łatwe przeprogramowanie linii, dużą elastyczność w zakresie wprowadzania modyfikacji oraz możliwość wykrywania i reagowania na błędy.

Jednak nadal podczas wprowadzania zmian na linii produkcyjnej wymagane jest zatrzymanie wszystkich bądź niektórych procesów, co naraża przedsiębiorców na kosztowne straty. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej korzyściom i możliwościom, jakie dają wirtualne uruchomienia (virtual commissionning), które są jednym z filarów Przemysłu 4.0.

Dzięki temu rozwiązaniu, firma przemysłowa wyposażona w systemy produkcyjne oparte na sterowaniu PLC, może dodatkowo usprawnić proces wprowadzania zmian na linii produkcyjnej bez potrzeby zatrzymywania produkcji.

Naszym Klientom umożliwiamy korzystanie z oprogramowania Tecnomatix Process Simulate, Plan Simulation lub NX Mechatronics Concept Designer, które skutecznie skracają czas wdrożenia poprzez wcześniejsze wykrycie błędów programowych oraz logicznych.

Wdrażanie wirtualnych uruchomień odbywa się w 3 etapach:

Etap I: Przygotowanie modelu wirtualnego z wykorzystaniem jednego ze wspomnianych programów symulacyjnych, w zależności od potrzeb może być to model całej fabryki, fragment linii produkcyjnej lub pojedyncza maszyna.

Etap II: Połączenie modelu wirtualnego z systemem sterowania. Istnieje możliwość komunikacji z rzeczywistym sterownikiem PLC lub z symulatorem sterownika PLC.

Etap III: Walidacja systemu sterowania i wprowadzanie ewentualnych modyfikacji.

Klienci korzystający z wirtualnych uruchomień mają pewność, że zaprojektowana wirtualnie linia będzie działać w założonym czasie cyklu. Dzięki wizualizacji 3D można zauważyć błędy, które łatwo przeoczyć korzystając z innych metod.  Inwestycja w to rozwiązanie jest inwestycją w rozwój firmy. Aktualnie wirtualne uruchomienia są standardem w przemyśle samochodowym. W ciągu najbliższych lat z pewnością będą korzystać z nich wszystkie nowoczesne zakłady produkcyjne.

Jeśli rozważasz wdrożenie wirtualnych uruchomień w swojej firmie, skorzystaj z pomocy specjalistów KS Industry Solutions: +48 32 775 50 13 lub support@ks-iss.com.