21 lipca 2020 Mechatronic Concept Designer Przemysł 4.0 0

Premiera nowej wersji systemu NX MCD 1926 miała miejsce pod koniec czerwca 2020 r. Firma Siemens, producent oprogramowania, wprowadziła wiele przydatnych funkcjonalności. Poniżej opisaliśmy najważniejsze z nich. Zobacz, co się zmieniło!

Ulepszenia OPC UA. OPC UA jest popularnym standardem komunikacji przemysłowej stosowanym w systemach sprzętowych i programowych. Nowa wersja NX MCD pozwala na korzystanie z OPC UA zarówno z poziomu klienta, jak i serwera w obsłudze szerokiej gamy sprzętu różnych producentów oraz aplikacji innych firm w dziedzinie komunikacji przemysłowej w automatyce.

Usprawnienie tego interfejsu otwiera możliwość integracji z większością dostępnych na rynku sterowników PLC oraz robotów. Dzięki temu, środowisko znacznie zyskuje na uniwersalności i pozwala w prosty sposób ominąć największe trudności związane z komunikacją w automatyce. Co więcej, nowe podejście umożliwia tworzenie wiernych prototypów maszyn i stanowisk, które można zaprogramować i od razu przetestować.

Nowy interfejs do Virtual Sinumerik One wspiera połączenie MCD z cyfrowym bliźniakiem nowego kontrolera Sinumerik One. Dzięki niemu możliwa jest walidacja sterowania NC obrabiarki w środowisku wirtualnym bez ryzyka uszkodzenia produktu czy maszyny. Zastosowane podejście Software-in-the-loop jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż korzystanie na tym etapie z fizycznego sprzętu.

Nowe MCD usprawnia dwustronną wymianę profili ruchów (CAM Profiles) definiowanych w TIA Portal. Dzięki temu możliwe jest dokładne zasymulowanie dowolnego ruchu, zyskując czasy operacji oraz informacje o nieprawidłowościach (kolizje, przeciążenia).

Nowa funkcja kopiowania obiektów mechatronicznych pozwala szybko przenosić cechy symulacji na nowe obiekty CAD. Narzędzie znacznie przyspiesza tworzenie bibliotek własnych obiektów.

W nowej wersji pojawił się interfejs wspierający co-symulację za pośrednictwem Functional Mockup Interface, który pozwala na łączenie MCD z zaawansowanymi systemami do symulacji obliczeniowych (np. AMESim, Matlab, ANSYS). W efekcie możliwa jest dokładna symulacja urządzeń wykonawczych, jak i całych układów czy instalacji.

Wszystkie najważniejsze zmiany zaprezentowaliśmy w materiale wideo:

Chcesz lepiej poznać funkcje NX  Mechatronics Concept Designer 1926? Zamów bezpłatną konsultację oprogramowania w Twojej firmie: office@ks-iss.com