15 stycznia 2018 Najnowsze wpisy Przemysł 4.0 0

Podejście procesowe

– To dynamiczne spojrzenie na aspekt zarządzania. Stanowi jedną ze składowych zarządzania jakością – które traktowane jest jako niepodzielna część systemu zarządzania organizacją, w której skład wchodzą: zarządzanie, planowanie, organizowanie, zarządzanie zasobem ludzkim, kontrolowanie i doskonalenie.

Pojęcie jakości w dobie dzisiejszych czasów ma ogromne znacznie dla funkcjonowania wszystkich korporacji, bez względu na ich wielkość czy branże, w jakiej prosperują.

Odbiorcy, chcąc otrzymywać produkt wysokiej jakości – oczekują profesjonalnej obsługi ze strony dostawy, liczą, że usługi, które są im proponowane, spełnią w pełni ich oczekiwania.

Rynek jest już tak rozbudowany, że w każdej chwili niezadowolony klient jest w stanie skorzystać z usług konkurencji.
Firmy chcąc utrzymać dobrą pozycję, są już niejako zmuszone do wprowadzenia w swoje szeregi „Jakości kompletnej”. Inne rozwiązania mogą prowadzić do braku zainteresowania ze strony odbiorców.

Sformułowania zarządzania jakością, jak i samej jakości pojawią się coraz częściej w kontekście ich ważności co do funkcjonowania organizacji. Jest to temat istotny dla organów zarządzających, już nie tylko dużych korporacji (gdzie już dziś jet standardem), jak i również mniejszych firm.

Wymagania konsumentów są na tyle duże (kompleksowe), że, weryfikuje one firmy bez względu na ich rozmiar. Dzięki takiemu obrotowi spraw, ciągle poszukiwane są innowacje wdrażaniach nowszych działaniach – które będą spełniać przyjęte wymogi.

 

Zarządzanie jakością

– Oparte jest w pewnym zakresie na opracowaniu norm w zakresie systemu zarządzania jakością. Jego istotnym elementem jest podejście procesowe (obecnie bardzo popularnie stosowane).

Skuteczne administrowanie procesami w danej firmie (Np. Procesem produkcji) powiązany jest z dostosowaniem jego elementów do bieżących wymagań i założeń korporacji, jak i przygotowaniem czytelnych procedur realizacji, a także zarządzania nimi.

Przeprowadzane procesy w wewnątrz organizacji odbywają się po wcześniejszym zaplanowaniu działań, a wykonywane pod nadzorem.

Jakość stała się standardem dla firm ambitnych, które dbają o swoją renomę, stała się koniecznością dla firm o niższych aspiracjach, a już niedługo stanie się „katem” dla firm które nie będą o nią dbały.

Wniosek wydaje się prosty – chcąc być liderem, bez względu na branże czy wielkość firmy, wartością dominującą powinna być jakość.