8 stycznia 2018 Najnowsze wpisy Przemysł 4.0 0

Proces produkcyjny

–  to usystematyzowany zbiór działań, których celem jest wykonanie wyrobów wg. Wcześniej ustalonych wytycznych, finalnie kierowanych do klienta.

Cechuje go ekonomiczność, celowość i dynamika.
Niezbędne dla jego istnienia jest ingerencja ludzka, fizyczna (materiałowa), informacyjna, jak i ingerencja czynników energetycznych.
Proces produkcyjny jest istotnym zagadnieniem w stosunku do robotyzacji, która ze wzgląd na swój stopień (stopień robotyzacji), który wpływa bezpośrednio na jego innowacyjność.

Potencjał nowoczesnych technologii przekonuje rosnącą rzeszę odbiorców – coraz częściej w procesie produkcyjnym swoje zastosowanie znajdują właśnie roboty. Roboty można zobaczyć podczas wykonywania różnych prac np. montażowych, spawalniczych czy wykończeniowych. Robotyzacja to nic innego jak zaangażowanie potencjału pracy robota, w zadaniach wcześniej dedykowanych dla człowieka.

Robotyzacja

–  Niesie ze sobą szereg pozytywnych zmian-na pewno wprowadzi wiele nowych trendów, aczkolwiek może też wzbudzić wiele kontrowersji. Wiele osób na pewno zadaje sobie pytanie, jaki los czeka osoby, których stanowiska pracy w niedługim czasie ( przy założeniu dalszego sprawnego rozwoju robotyzacji) zastąpią maszyny?

Niewątpliwe mogłoby to spowodować: „spory robotyzacyjny efekt uboczny”, niestety istnieje również i taka możliwość. Zwolennicy robotyzacji argumentują swoje zdanie tym, że problem likwidacji poszczególnych stanowisk pracy, będzie można zastąpić rozwiązaniami alternatywnymi – Zmianą kwalifikacji dla danego pracownika, lub powstaniem nowych branż, lub stanowisk, które podyktowane będą szybkością rozwoju infrastruktury.

Likwidacja mało wymagających stanowisk pracy wpłynie również pozytywnie na komfort życia poprzez konieczność rozwoju pracowników stanowiących tanią siłę roboczą. Wartością dodaną jest również to, że roboty dostosowane są do pracy w warunkach szkodliwych dla człowieka. W wielu firmach, w których roboty funkcjonują na co dzień, sami pracownicy wypowiadają się pozytywnie na temat „współpracy robotem”. Firmy w pierwszej kolejności, oczywiście będą musiały zainwestować, mimo wszystko przyniesie do pozytywne korzyści, poprzez zwiększenie efektywności pracy, zmniejszenie kosztów, jak i poprawi samą organizację (Np. Maszyny mogą pracować nieustannie w systemie 3 zmianowych).

Utrzymanie odpowiedniego poziomu robotyzacji staje się niejako pewnego rodzaju wymogiem dla korporacji chcących utrzymać lub uzyskać pewną pozycję na zagranicznym, jak i krajowym podwórku.

Można stwierdzić, że robotyzacja stanowi obecnie mocny element infrastruktury, a w niedalekiej przyszłości, patrząc na jej bieżący rozwój i zastosowanie, może go całkowicie zdominować przez charakterystyczne dla danej dziedziny rozwiązania.